Zdrava šola

Projekt Zdrava šola na šoli poteka že dvanajsto leto. Rdeča nit v šolskem letu 2023/24  jeLepa beseda lepe odnose najde”. Ljudje smo socialna bitja. Povezave, ki jih gradimo z drugimi, so ključne za socialno, psihično in telesno zdravje. Medosebni odnosi so tisti, ki pomembno prispevajo k smislu življenja in vplivajo na to, kako posameznik zaznava kakovost svojega življenja. Močno se povezujejo z našimi najrazličnejšimi izkušnjami – lahko so vir pozitivne samopodobe, zadovoljstva z življenjem in dobrega počutja, lahko pa so vir težav in potrtosti. Spoštljiva, prijazna komunikacija predstavlja pomembno vlogo v izboljševanju odnosov z drugimi. Učinkovita komunikacija vodi v močnejše čustvene povezave z drugimi, v oblikovanje in vzdrževanje močnih in stabilnih prijateljskih odnosov, ki nam dajejo moč pri spoprijemanju z vsakodnevnimi izzivi. Rdeča nit je tako namenjena spodbujanju dobrih medsebojnih odnosov med učenci, učitelji, starši in vsemi, ki sodelujejo v vzgojno-izobraževalnem procesu, (s)pobudam za zmanjševanje vseh vrst nasilja in predvsem različnim dejavnostim, ki pripomorejo k dobremu duševnemu zdravju.

Skrbeli bomo za ozaveščanje o zdravem telesnem, duševnem in čustvenem razvoju, seznanili različne uporabnike spleta o varni in koristni uporabi.

Učence bomo seznanjali, kaj jim koristi in kaj škoduje ter pri tem upoštevali vsa področja zdravja. Nadaljevali bomo z urejanjem šolskega ekovrta, za katerega skrbijo učenci 1. razreda. V okviru naravoslovnega in tehniškega dne zdravo življenje bomo izvedli delavnice, s katerimi bomo povezali gibanje, prehrano, duševno zdravje ter učence ozavestili o tem, kako povezana in pomembna so ta tri področja za pravilen, zdrav, uravnovešen razvoj posameznika. Teme bomo obravnavali tudi v sklopu pouka, na razrednih urah, kakor tudi pri ostalih dejavnostih (podaljšano bivanje, dnevi dejavnosti, …).