Torek, 4. 6. 2024, je bil za drugošolce poseben dan, saj so bili namenjeni v Železniški muzej v Ljubljani. Lahko bi rekli, da so imeli pravo potovanje do Ljubljane, saj so učenci iz Motnika ter Zgornjega Tuhinja najprej vstopili v šolski avtobus, ki jih je popeljal do Šmartna. Tu so prestopili v posebni avtobus, pridružili pa so se jim še učenci in Šmartna. Pri Pančetu so jih čakali drugošolci iz Sel. Vožnja do Kamnika je hitro minila. Nestrpno so čakali, kdaj bo pripeljal vlak, ki jih bo peljal do Ljubljane. Kar nekaj učencev se je prvič peljalo z vlakom in bili so zelo navdušeni, predvsem nad udobjem in ekranom, na katerem so spremljali, katera postaja bo naslednja in kdaj bodo na izstopni postaji. Pot do muzeja je bila razgibana in kar naenkrat so se znašli pred muzejem. Po malici in sprostitvi ob igri jih je pozdravil vodič, ki jih je dobro uro vodil po muzeju. Sedaj vedo, kako so delovale parne lokomotive, kako ločimo potniške in tovorne lokomotive, pa tudi to jim je povedal, kako široka je ozkotirna in enotirna železnica. Prav vsi so bili navdušeni nad maketo vlakov, saj so si lahko še bolj nazorno predstavljali promet po železnici v preteklosti. Na koncu so vodiču zaploskali, saj se je zelo potrudil, da jim je njihovi starosti primerno razlagal in jih vodil po muzeju debelo uro. Naslednja postaja ekskurzije je bila slaščičarna, kjer so se posladkali s sladoledom. Žal jih je čas že preganjal, zato se niso mogli poigrati v zanimivem parku, skozi katerega so hiteli proti glavni železniški postaji. Vožnja z vlakom nazaj proti Kamniku je v živahnem klepetu bliskovito minila. Ob vrnitvi v Šmartno so bili soglasni, da so skupaj preživeli čudovit dan, ki se ga bodo z veseljem spominjali.

Zapisala Vladka Bučevec