Ob 150. obletnici rojstva, 90. obletnici smrti generala in pesnika Rudolfa Maistra – Vojanova je Vlada Republike Slovenije letošnje leto razglasila za leto generala Rudolfa Maistra. Ta veliki Slovenec se je rodil 29. marca 1874 v Kamniku, na današnji dan pred 100 leti pa mu je bil podeljen naziv častni meščan Kamnika.

Rudolf Maister je bil izjemen vojak, pesnik, inženir, in predvsem junak naše narodne zavesti. Njegovo življenje je bilo zaznamovano z neizmernim pogumom in zavzetostjo za slovenski narod. Bil je ne le general, ampak tudi pesnik, ki je svoje misli in občutja izražal v izjemno lepi slovenščini.

Z razstavo, ki bo v zgornjem nadstropju šole postavljena do petka, 26. 4. 2024, želimo mlajšim generacijam približati Maistrovo dediščino ter ga predstaviti kot zgled požrtvovalnosti in ljubezni do svoje domovine. Njegova vloga v boju za severno mejo in zaščito slovenskega naroda je neprecenljiva in nas še danes navdihuje. Verjamemo, da boste skozi razstavo bolje razumeli, kaj je pomenil Rudolf Maister za našo državo in zakaj je tako pomemben del naše nacionalne identitete.