Poslanica ministra za vzgojo in izobraževanje dr. Darja Felde ob pričetku šolskega leta 2024/2025

Dragi otroci, učenke in učenci, dijakinje in dijaki, spoštovane zaposlene in zaposleni v vzgoji in izobraževanju, spoštovani starši.

Pred nami je novo šolsko leto, ob tem pa se poslavljamo od brezskrbnih poletnih dni, ki so življenja otrok in mladostnikov zagotovo obogatila z novimi spoznanji, izkušnjami in navdušenjem za prihajajoče šolsko delo.

V šole bo letos 2. septembra vkorakalo 20 173 prvošolčkov. Moja želja je, da bi jih na njihovi poti izobraževanja in tudi sicer v življenju spremljala radost do znanja in samozavest ob premagovanju izzivov, tega morda najpomembnejšega vidika učenja.

Enako sporočam tudi vsem učenkam, učencem, dijakinjam in dijakom, nenazadnje pa tudi staršem in vsem zaposlenim v vzgoji in izobraževanju. Izzive, ki nam jih neizogibno prinaša življenje, namreč sprva včasih zaznamo kot težko premostljive ovire. A pogosto se izkaže, da so ovire pravzaprav priložnost za rast. Prav premagani izzivi so običajno tisto, kar nas dolgoročno najbolj obogati z znanjem in opremi z novim zanosom za učenje, delo in življenje na splošno.

Vsem zaposlenim v vzgoji in izobraževanju se tudi ob tej priložnosti zahvaljujem za predanost delu in ob tem še zlasti za konstruktivno sodelovanje ob uvajanju sprememb oziroma izboljšav, aktualnih in prihajajočih, ki jih udejanjamo v slovenski sistem vzgoje in izobraževanja. Vsi se zavedamo, da so spremembe življenjska stalnica, a kljub vsemu se zdi, da se v sodobnem svetu vse spreminja hitreje in manj predvidljivo, kot smo bili vajeni v preteklosti. Stremimo k temu, da so naše rešitve vselej premišljene in strokovne. Posamezne so odmevne, druge manj opazne, a vsaka posodobitev, tudi najmanjša, lahko predstavlja pomembno izboljšavo za posamezno šolo, učitelja ali učečega se.

Spoštovani starši in ostali državljani, upam, da boste še naprej izkazovali zaupanje v slovenski sistem vzgoje in izobraževanja, ki ga soustvarjamo z mislijo na poučevanje in vzgajanje otrok oziroma mladostnikov v odgovorne, pokončne, razumske in ustvarjalne odrasle posameznike.

Veliko uspeha v novem šolskem letu vsem skupaj. Naj vsak od nas po svojih močeh doprinese k soustvarjanju varnega in spodbudnega učnega okolja. Da bo šola danes in tudi v prihodnje prostor, ki s posredovanim znanjem odpira vrata v svet sanj in želja.

Srečno.