Od 2. 10. do 6. 10. 2023 je potekal teden otroka, ki je bil za učence nadvse zanimiv. Dva dneva dejavnosti smo pripravili učitelji, za ostale tri dni pa so učenci lahko predlagali krajše aktivnosti. Tako so v celem tednu doživeli naslednje dejavnosti:

• ponedeljek: obisk policista, podaljšana igra v razredu za 10 minut;
  • torek: ogled filma v domžalskem kinu;
  • sreda: skupinske igre na prostem;
  • Četrtek: jesenski pohod;
  • petek: odhod v gozd.

V ponedeljek, 2. 10. 2023, je šolo obiskal policist Matjaž Birsa. Najprej je učence 1. in 2. razreda spomnil na prometna pravila in varno ravnanje kot udeleženci v prometu. Nato so odšli do glavne ceste in tam pokazali pravilno prečkanje ceste. Poiskali so primerno mesto za prečkanje na nevarnem odseku, ponovno prečkali cestišče in se vrnili v šolske prostore. Nato je obiskal še učence 3. in 4. razreda ter z njimi obnovil že zahtevnejše znanje o prometu in varnosti.

Kulturni dan je potekal v torek, 3. 10. 2023, ko so se učenci lepše oblečeni in s kulturnim vedenjem odpravili v Mestni kino Domžale. Ogledali so si risanko Preprosto super. Tamkajšnji uslužbenci so poskrbeli za poučno pripravo na ogled filma ter za pogovor o vsebini po ogledanem filmu.

Jesenski pohod v četrtek, 5. 10. 2023, je bil prava dogodivščina. Cilj je bil »plaža«, a ne morska, ampak plaža reke Nevljice pri Viru. Učenci so ponovili pravila varne hoje, hoje v skupini in vedenja v naravi. V starostno različnih parih so se odpravili na pot. Na Selih so zavili proti Rožičnemu in na poti pomahali zajčkom, kozicam in psu čuvaju na samotni kmetiji. Pot so nadaljevali na Zgornje Markovo in nato v Spodnje Markovo. Jutranje sonce je postopno ogrevalo ozračje in sušilo roso na travnikih. Pred odhodom na pločnik prometne ceste »na Kavran’« so ponovili pravila varne hoje in zbrano sledili celotni skupini. Nova povezava s pločnikom je varna in ponosno so korakali čez nov mostiček. V vasi Soteska so prečkali cesto in se vzpeli po makadamski cesti proti vasi Vir. V vlažni podrasti so našli gobe (marele so vztrajno nosili do šole), želodčki pa so že sporočali, da je čas za malico. Po spustu v vas Vir so zavili desno čez travnike do »plaže«. Tam so pomalicali kos kruha s salamo in jabolko, nato pa je sledila igra ob vodi. Kmalu smo se odpravili proti šoli skozi vas Vir, kjer nas je prijazni domačin usmeril skozi dvorišča do prehoda za pešce. Po pločniku smo se vrnili do Spodnjega Markovega, kjer smo pri mostu zavili desno na položno makadamsko pot. Učiteljico Petro smo na počitku presenetili s pesmijo Vse najboljše, nato pa smo se povzpeli po pašniku na Rožično in se prijetno utrujeni vrnili na šolsko posestvo. Ker je sonce prijetno grelo, so si učenci »plažo« prinesli na malo igrišče.

V gozdu v petek, 6. 10. 2023, je učence pričakalo pravo presenečenje – našli so prazne kostanjeve ježice, nato pa pod pravim kostanjem tudi polne. Preizkušali so različne načine, kako bi kostanj spravili iz ježice brez bolečega zbadanja v prste. Na enem od štorov so opazili ostanek »zajtrka« gozdne zveri – kup perja. Po mahu je lezel velik črn lazar. Iz vej so gradili bunker in ruvali sušice. V goščavi so med praprotjo našli prehod v »novi svet«. Naj tudi mi prebudimo otroški pogled na svet, ki je poln čudenja in radovednosti. Se splača. J

Učiteljica Alenka Juhant